Yangın Alarm Sistemleri

Genel

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri oluşan bir kıvılcımı veya dumanı algılayarak binada ki insanları uyarıp herhangi bir can kaybı olmadan çabuk tahliye edilmelerini sağlayan önemli bir sistemdir. Bunun yanı sıra erken müdahale ile maddi kaybı da en aza indirecektir.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın ihtimalini, dumanı algılayan bir duman dedektörü ve yangına su püskürten bir binanın yangın yağmurlama sistemi ile engelleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bir siren yardımıyla bu yangın ihtimali durumunda tahliye işlemini hemen gerçekleştirebilirsiniz. Uyarı sistemi sayesinde itfaiye haberdar edilir ve binanıza hemen müdahale etmesi sağlanabilir.

Bu sistemler mekanik ve elektronik sistemlerdir.

Daha önceleri insanlar yangını fark etmeleri halinde bir zil yardımıyla sistemi harekete geçirirlerdi. Sistem otomatik çalışmaya başlayınca sonra buna gerek kalmadı ve kendi kendini harekete geçirmeye başladı.

Yangın Uyarı Sistemleri

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Temel de, bir yangın alarm sistemi manuel olarak çalıştırılan cihazları (çekme istasyonları) veya otomatik olarak çalıştırılan cihazları ( duman ve ısı dedektörleri, su akışı anahtarları vb.) kullanır.

Sistem tarafından bir yangın tespit edildiğinde, binanın sakinlerine yangın hakkında bilgi verir (çok yüksek ses ve ışıkların yanıp sönmesiyle uyarı verir) ve itfaiyecileri (otomatik iletişim yoluyla) çağırır. Sonrası insanların tahliyesine ve itfaiyenin yangını kontrol altına almasına kalır.

Yangın Alarm Sistemi Tarafından Yapılan Ekstra Eylemler

 • Duman ve alevin yayılmasını önlemek için hava kontrol fanlarını ve hava damperinde ki duman damperlerini kapatır.
 • Mutfakta ki elektriği ve gazı kapatır.
 • Bilgisayar odalarında ki elektriği kapatır (Acil Durum Kapatma veya EPO)
 • Yangını söndürmek için su basma yağmurlama sistemini açar.
 • Çıkışa izin vermek için kapıların kilidini açar.
 • Girişi önlemek için kapıları kilitler
 • Duman veya alevin yayılmasını önlemek için duman bariyerlerini veya duman perdelerini kapatır.
 • Dumanın yayılmasını önlemek için yangın kapıları üzerindeki kapı tutucuları serbest bırakır.
 • Yangın söndürme sistemlerini etkinleştirir.

Konvansiyonel ve adreslenebilir yangın alarm sistemleri arasındaki fark nedir?

Konvansiyonel ve adreslenebilir yangın alarm sistemleri arasındaki en büyük fark yangının veya dumanın nerede başladığının tespit edilmesidir. Geleneksel yangın alarm sistemi, tek bir ofis veya perakende satış mağazaları gibi küçük binalar için idealdir. Duman veya ısı tespit ettiklerinde ayrı ayrı sönerler ve herkesin binanızdan güvenli ve hızlı bir şekilde kaçmasına yardım eder.

Adreslenebilir yangın alarm sistemi, büyük binalar veya kampüsler için bir gerekliliktir. Adreslenebilir yangın alarm sistemleri, aşağıdakiler dahil çeşitli şekillerde özelleştirilebilir:

 • Konumlarına göre farklı alarm eşikleri bulunan farklı cihazlar
 • Hangi cihazların veya bölgelerin alarm verdiğini tam olarak göstermek için binanızın önündeki bir kontrol paneli
 • Kolayca bölge eklemenizi sağlayan ölçeklenebilir ağlar

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri tipik olarak geleneksel alarmlardan daha pahalıdır, ancak itfaiyecilere ve bina yöneticilerine sağladıkları ilave bilgiler paha biçilmezdir.

Mersin ‘de ev, işyeri, okul ve kamu binalarına Yangın Alarm Sistemleri satış, kurulum ve bakım hizmeti vermekteyiz.

Detaylı bilgi için lütfen arayınız: 0324 515 00 76 – 0532 736 19 44

Ücretsiz Keşif Formu

Yangın Alarm Sistemleri, acil durum anında binanızda bulunan insanları uyaran ve onları olabildiğince çabuk tahliye edebilmeleri için hızlı yanıt veren bir yöntemdir.

Tags

top